Pčelinja pelud

Pčelinja pelud

Pčelinja pelud nije isto što i pelud koju raznosi vjetar i koja uzrokuje alergije. Pčelinja pelud koja se sakuplja na košnicama vrlo rijetko uzrokuje simptome alergije. Ona je zapravo muško sjeme cvjetova koje medonosne pčele skupljaju i miješaju s pčelinjim probavnim enzimima. Pčelinja pelud je niskokaloričan, ali bogat proteinima, aminokiselinama, vitaminima, mineralima, enzimima, korisnim masnim kiselinama, ugljikohidratima i bioflavonoidima koji djeluju antivirusno, antibakterijski i pomažu u snižavanju kolesterola, stabilizaciji i jačanju kapilara. Pripisuju joj se sposobnosti  stimulacije organa, povećanja vitalnosti i pomlađivanja te ubrzanja oporavka i spada u omiljene dodatke prehrani među vrhunskim sportašima.

Najbolje se apsorbira i iskorištava na način da se otapa u mliječnim kiselinama (mlijeko, jogurti, acidofil, kefir i slično), uzimanje sa vitaminm C ( limunade, narančade, čajevi s limunom) i naravno umiješana u medu pa takvo korištenje i savjetujemo svojim kupcima.

Nazivi pčelinje peludi na raznim jezicima:

Ovo su samo neki primjeri naziva na drugim jezicima diljem svijeta, a nazivi pčelinje peludi mogu se razlikovati ovisno o dijalektu i lokalnom varijetetu jezika. Dodatno, postoje i specifični nazivi za pelud iz različitih biljaka. Na primjer, u engleskom jeziku “cattail pollen” se koristi za pelud rogoza, dok se “corn pollen” koristi za pelud kukuruza.

Engleski: Bee pollen
Francuski: Pollen d’abeille
Njemački: Bienenpollen
Španjolski: Polen de abeja
Talijanski: Polline d’api
Portugalski: Pólen de abelha
Ruski: Пчелиная пыльца (Pchelinaja pyl’ca)
Japanski: ミツバチの花粉 (Mitsubachi no kafun)
Korejski: 벌 꽃가루 (Beol kkotgaru)
Kineski: 蜂花粉 (Féng huāfèn)
Hindski: मधुमक्खी पराग (Madhumakhī parāg)
Arapski: حبوب اللقاح (Ḥubūb al-laqāḥ)
Hebrejski: אבקה (Avaka)

hrHrvatski