Pčelinji vosak

Pčelinji vosak

PČELINJI VOSAK: PRIRODNO BLAGO IZ KOŠNICE

Pčelinji vosak nije samo jedan nevažan sporedni proizvod pčelarstva, već i vrijedno prirodno blago mnogobrojnih primjena. Ova kakvu je možda i “poznate” žuta, mirisna tvar, koju luče mlade pčele radilice, služi kao temeljni građevinski materijal u pčelinjem kraljevstvu, ali i kao dragocjena sirovina za mnoge svrhe u industriji ali i domaćinstvu.

PČELE GRADITELJICE:

Pčele radilice luče pčelinji vosak iz posebnih žlijezda smještenih na njihovom trbuhu. One koriste ovaj vosak za izgradnju saća, svog doma i centra života u košnici. Saće se sastoji od šesterokutnih ćelija koje su posložene tako da pčelama služe za skladištenje meda i peludi, podizanje novih generacija pčela i zaštitu matice.

SASTAV I SVOJSTVA:

Pčelinji vosak je mješavina različitih prirodnih spojeva, uključujući ugljikohidrate, estere i masne alkohole. Ima karakterističnu žutu boju, prijatan miris meda i propolisa, te nije topiv u vodi i nekim kiselinama.

Primjena pčelinjeg voska:

Pčelinji vosak ima širok spektar primjene, od tradicionalnih do modernijih upotreba. Evo nekoliko primjera:

  • Svijeće: Tradicionalno, najpoznatija primjena pčelinjeg voska je izrada svijeća. Svijeće od pčelinjeg voska zbog točke taljenja i sastava gore dulje i čišće su od onih iz parafina, a pri izgaranju emitiraju prirodni i prijatan miris.
  • Kozmetika: Pčelinji vosak je uz med osnovna komponenta naših “Bee Kiss” balzama za usne, losiona za tijelo i melema/krema za njegu lica i tijela. Njegova vlažnost i sposobnost stvaranja zaštitnog sloja čine ga idealnim za njegu vaše kože.
  • Prehrambena industrija: Pčelinji vosak se koristi kao prehrambeni aditiv (E901) za glaziranje voća, sirupa i bombona. Također služi kao sredstvo za impregnaciju ambalaže i zaštitu hrane. Naši proizvodi za obnovu starog namještaja od drva, za voćarstvo i vinarstvo bazirani na pčelinjem vosku pronašli su put do kupaca kojima su postali nezaobilazni kao takvi.
  • Drvna industrija: Pčelinji vosak koji obrađujemo tako da se koristi za poliranje drvenog namještaja i vrijednih muzičkih instrumenata, dajući im prirodni sjaj i zaštitu.
  • Umjetnost: Pčelinji vosak se može koristiti za izradu umjetničkih dijela raznih figura, poput šahovskih, a tradicionalno se koristio i za izradu pečata.

Prednosti pčelinjeg voska:

Pčelinji vosak ima brojne prednosti u odnosu na sintetske alternative:

  • Prirodni: Pčelinji vosak je potpuno prirodni materijal i sigurniji je za zdravlje od mnogih sintetskih proizvoda.
  • Obnovljiv: Pčele stalno proizvode pčelinji vosak, što ga čini obnovljivim resursima.
  • Biološki razgradiv: Pčelinji vosak se relativno brzo razgrađuje u prirodnim uvjetima i ne predstavlja posebno opterećenje za okoliš kao primjerice parafin.
  • Visokokvalitetan: Pčelinji vosak ima izvrsne fizičke i kemijske osobine, što ga čini trajnim i dugotrajno djelotvornim proizvodom.

Naziv pčelinjeg voska na raznim jezicima:

Engleski: Beeswax
Francuski: Cire d’abeille
Njemački: Bienenwachs
Španjolski: Cera de abeja
Talijanski: Cera d’api
Portugalski: Cera de abelha
Ruski: Пчелиный воск (Pcheliniy vosk)
Japanski: ミツロウ (Mitsurō)
Korejski: 벌밀랍 (Beol millap)
Kineski: 蜂蜡 (Féng là)
Hindski: मधुमक्खी का मोम (Madhumakhī kā mom)
Arapski: شمع العسل (Shama’ al-ʿasal)
Hebrejski: שעוות דבורים (Sha’avat devorim)

Ovo su naravno samo neki primjeri, a nazivi pčelinjeg voska mogu se razlikovati ovisno o dijalektu i lokalnom varijetetu jezika.

Dodatno, postoje i specifični nazivi za pčelinji vosak različitih boja i svojstava. Na primjer, u engleskom jeziku “white beeswax” se koristi za bijeli pčelinji vosak, dok se “yellow beeswax” koristi za žuti pčelinji vosak.

Zaključak:

Pčelinji vosak je više od lijepe žute tvari u pčelinjem saću. To je vrijedni prirodni materijal brojnih praktičkih primjena. Izborom naših proizvoda od pčelinjeg voska ne samo da ćete uživati u njegovim kvalitetama, već ćete i podržati naše pčelarstvo i održivu pristupu prirodnim resursima.

hrHrvatski